حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰ Tuesday, 30 November , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 0×
انجمن های صنفی – کانون های استانی – کانون کشوری در یک نگاه
04 دی 1398 - 13:54
شناسه : 146
بازدید 1232
پ
پ

در سال ۱۳۸۳ پیرو سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت بخش های خصوصی و احاله تصدی گری های دولت به بخش های توانمند غیر دولتی کشور، کارفرمایان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای مبادرت به ایجاد تشکیلات سیستماتیک و منسجم نمودند که در این راه مسئولین وقت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اتخاذ سیاست های حمایتگرانه و پیش برنده، کمک های شایانی نمودند که جا دارد تشکر و سپاس ویژه ای از آن عزیزان داشته باشیم.

این تشکل ها در آن زمان ویژگی ها و اهدافی داشت که به برخی از آن ها می پردازیم:

۱-هدف از تشکیل انجمن ها:

۱-    آموزشگاه ها دارای تشکیلات یکپارچه و منظمی می گردند و به وحدت رویه می رسند.

۲-    پیگیری بسیاری از امور مربوط به آموزشگاه ها به انجمن واگذار گردد.

۳-    این تشکیلات وظیفه راهبردی و نظارتی آموزشگاه ها را بعهده گیرند.

۴-    این تشکل ها مشکلات و معظلات مربوط به آموزشگاه ها را حتی المقدور مرتفع نمایند.

۵-    و…

۲- نحوه اطلاع رسانی در بدو امر برای تشکیل انجمن ها :

این اطلاع رسانی نخست از ستاد سازمان به ادارات کل استان ها و از آن جا به مراکز و در نهایت به آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای روبرو گردید.

۳- میزان استقبال و درصد مشارکت:

بر اساس اطلاعات واصله پس از اندک زمانی، بسیاری از مناطق دارای کانون استانی گردیده و اکثریت آموزشگاه های آزاد عضو یکی از انجمن های تابعه آن کانون گردیدند. این عضویت و مشارکت به بیش از ۶۰ درصد می رسید که در جای خود قابل توجه بوده است. این تشکیلات صنفی دچار نقاط ضعفی نیز گردیدند که برخی از این ضعف ها از دل انجمن ها و قسمت عمده آن از طرف سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایجاد می شد.

*در سازمان که بدواً مشوق شروع به کار انجمن های صنفی بود تنها برخی از مدیران کارآمد ستاد سازمان سیاست حمایت گرا را اتخاذ نمودند در صورتیکه اکثریت ادارات کل و مراکز سیاست تقابل و مواجهه با انجمن ها را در دستور کار خود قرار دادند. آن ها انجمن ها را بناحق در مقابل خود انگاشته و سعی در جلوگیری از توانمند شدن آن ها داشتند.

از طرف دیکر ضعف های عدیده ای هم در دل انجمن ها وجود داشت که می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱- عدم انتخاب مدیران کارآمد در بسیاری از انجمن ها (که توان رهبری چنین تشکیلاتی را نداشتند)

۲- تقابل برخی از اعضا بر سر رسیدن به قدرت و سمت ریاست در بعضی انجمن ها (و گروه گرایی و باند بازی)

۳- تشکیل انجمن های ترکیبی و عدم هم آوایی مدیران آموزشگاه ها در حرفه های گوناگون در بعضی مناطق و انجمن ها

۴- عدم آگاهی نسبت به موارد قانونی – امور اداری و نحوه تعامل اصولی با سیستم دولتی

۵- از دست دادن اعتماد به نفس به دلیل مواجهه با سپر دفاعی سازمان در بعضی سطوح پایین تر و برخی استان ها

۶- پراکندگی زیاد اعضای هیات مدیره دوره اول کانون کشوری که موفق به تشکیل جلسات منظم و هدفمند نشده و کاملاً قائم به فرد شده بود.

۷- ایجاد تغییرات در برخی سطوح مدیریتی سازمان که مرتبط با مسائل آموزشگاه ها بودند.

۸- و …

با وجود مشکلات و موانع فوق بیش از ۲ سال از عمر انجمن ها این تشکل صنفی دچار یک مسیر فرسایشی و رکود شده تا جایی که با ایجاد تغییر و تحول در ستاد سازمان عدم وجود برنامه ای جامع و راهبردی از طرف هیئت مدیره کانون کشوری – برگزاری همایش ها و نمایشگاه های بی هدف و نمایشی به جای پرداختن به مشکلات و معضلات پایه ای آموزشگاه های آزاد و … موجب شد تا این تشکیلات نهایتاً به کلی از بین رفته و صرفاً به داشتن یک عنوان بسنده گردید.

در چنین شرایطی حس بی اعتمادی و دلسردی از دو جناح این تشکیلات را مورد هدف قرار داده بود. از یک طرف ستاد سازمان آموزش فنی و حرفه ای و از طرف دیگر آموزشگاه های آزاد به نحوی که تعدادی از انجمن ها و کانون ها پس از گذشت ۳ سال از عمر خود مبادرت به تجدید انتخابات نمودند و دچار فطرت گردیدند. در چنین فضای دلگیر و نامطلوبی در اسفندماه ۱۳۸۶ با تلاش و پیگیری گروهی از دلسوزان آموزشگاه ها هیئت مدیره جدید کانون کشوری تشکیل گردید. در خلال برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره کانون، انتخابات برای تعیین سمت ریاست کانون انجام شد و آقای مهندس بدیعی با رای تمام اعضای هیئت مدیره به سمت ریاست هیئت مدیره انتخاب گردیدند.

اصلی ترین سیاست هیئت مدیره جدید و بویژه ریاست آن مرمت اعتبار و جایگاه کانون نزد دو جناح یاد شده بود ضمن آن که تصمیم گرفته شد تا اولاً هیچگونه حق عضویتی از انجمن ها دریافت نگردد بلکه ابتدا سعی در ایجاد رابطه ای دوستانه و دلسوزانه بین کانون کشوری و تشکیلات زیرمجموعه آن ایجاد شود و انجمن های این هیئت مدیره را نماینده کاردان و راهبر خود تلقی نمایند. چراکه کانون کشوری به حسن اعتماد اعضای خود بیش از پیش نیاز داشت.

در جناح دیگر سازمان قرار داشت که سرشار از بی اعتمادی به تشکل های صنفی می نمود. و کاملاً در موضع تقابل بود به همین منظور هیئت مدیره کانون کشوری ابتدا با تعامل و همفکری با مسولین ستاد سازمان و حضور در جلسات کارشناسی متعدد و ارائه راهکارهای مناسب در امور گوناگون پس از چند ماه توانست خودر ا به عنوان نماینده دلسوز همه آموزشگاه ها در نقش کاربلد و بی ریا بقبولاند .

همکاران عزیز، باید بدانید سال ۱۳۸۸ به عنوان مهمترین برهه زمانی برای آموزشگاه های آزاد رقم خورده است. از یک طرف سیاست کلی دولت برای اهاله تصدی گری ها و برون سپاری ها و از طرف دیگر عدم وجود تشکل صنفی پویا و بالغ به قول موجب شد تا هیئت مدیره جدید کانون کشوری مصوب نماید که در هرماه حداقل دو جلسه هیئت مدیره به طور کامل (با حضور کلیه اعضا) تشکیل گردد و پیرامون  نکانت کلیدی تصمیم گیری و بحث نماید.

قابل ذکر است که در طول چندماه اولیه تشکیل این هیئت مدیره ، مسئولین سازمان حتی حاضر به برگزاری جلسه با کانون کشوری و پاسخگویی به درخواست ها، مشکلات موجود کانون و آموزشگاه ها نبودند که این امر  نشئت گرفته از همان حس بی اعتمادی به هیئت مدیره کانون کشوری ناشی از برخی عملکردهای سابق آن ها می نمود.

و لیکن هیئت مدیره جدید کانون با درایت و سعه صدر و به روشی اصولی و تعامل گرا با حضور همه جانبه در ستاد سازمان و به کارگیری نیروهای توانمند در سایر نقاط کشور در قالب شورای نظارت و راهبری کانون کشوری سرانجام نظرها را به خود معطوف داشت. خرسند است که نتیجه این اقدامات و تلاش ها سرانجام به ایجاد جایگاهی ارزنده برای کانون کشوری و نیز تشکل های صنفی آموزشگاه ها منجر شده و در سایه آن انشااله بسیاری از معضلات و مشکلات جاری و پیش روی آموزشگاه ها مرتفع گردیده و یا با یاری خداوند متعال بزودی حل و فصل خواهد شد.

با تشکر

هیئت مدیره کانون کشوری

………………………………………………………………………….

اساسنامه کانون انجمن های صنفی کارفرمایی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای کشور

فصل اول – کلیات

ماده ۱- هدف

در اجرای ماده۱۳۱قانون کار جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه انجمن های صنفی و کانون های مربوطهو به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارفرمایان آموزشگاههای فنی و حرفه ای ( که موجب ماده ۱۱۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران تاسیس می شوند ) که خود متضمن حفظ منافع جامعه نیز می باشد این کانون تشکیل میگردد.

ماده ۲- نام ،حوزه فعالیت و اقامتگاه قانونی کانون

نام: ” کانون انجمن های صنفی کارفرمایی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد کشور “ که در این اساسنامه به اختصار «کانون کشوری» نامیده  می شود .

حوزه فعالیت کانون کشوری : حوزه جغرافیایی کل کشور ایران بوده ، اقامتگاه قانونی و محل استقراردفتر مرکزی به شرح ذیل است :

آدرس : تهران – تقاطع  ولیعصر مطهری – خیابان منصور– پلاک ۵ – ساختمان شایان برق – طبقه ۴

تلفن : ۰۲۱۸۸۵۵۷۶۲۵             فکس : ۰۲۱۸۸۵۵۷۶۲۴

تبصره : هیات مدیره می تواند هر زمان که ایجاب کند ، اقامتگاه قانونی کانون کشوری را در محدوده حوزه فعالیت کشوری تغییر داده و مراتب را همزمان به اطلاع اعضاء برساند ( از طریقی که به تصویب مجمع عمومی رسیده باشد ) و بطورکتبی به وزارت کار و امور اجتماعی نیزمنعکس نماید.

ماده ۳ – اهداف و وظایف اساسی و عام کانون کشوری

۱-    کوشش در جهت استیفای حقوق و خواستهای مشروع و قانونی اعضاء از طریق ایجاد زمینه های مساعد

۲-    جمع آوری اطلاعات و بررسی و تحقیق درباره مشکلات و شناخت نیازهای اعضاء و الویت های مربوطه

۳-     برنامه ریزی برای تامین نیازهای صنفی و آموزشی اعضاء و توسعه و گسترش فعالیت های آنها

۴-    انجام تحقیقات لازم و ارائه نظرمشورتی و حقوقی در خصوص تهیه لوایح و طرحهای مربوط به قوانین کار و امور اجتماعی ومسائل رفاهی و حقوق قانونی کارفرمایان به مراجع ذیربط

۵-    دفاع و  پشتیبانی از حقوق و منافع صنفی و حرفه ای اعضاءاز طریق پیشنهاد و جلب حمایت مراجع و سازمانهای دولتی و ملی نسبت به هدف های کانون کشوری در این راستا

۶-    خرید ، فروش و تملک اموال منقول و غیرمنقول کانون کشوری به نام و به حساب کانون کشوری مشروط بر آن که به قصد تجارت وجلب نفع نباشد.

۷-     همکاری با سایر تشکل های صنفی و انجام سایروظایف و اختیاراتی که بموجب مقررات قانونی بر عهده کانون کشوری قرار داده شده و یاخواهد شد.

۸-    قبول مسئولیت و همکاری با وزارت خانهها ، سازمانها و نهادهای رسمی در انجام وظایف و تکالیفی که این دستگاهها به کانون کشوری محول می کنند و آمادگی برای ارائه مشورتهای لازم به آنها

۹-    ایجاد ارتباط با تشکلها و سازمانهای مرتبط با وظایف کانون کشوری در داخل یا خارج از کشور در چارچوب فعالیت های صنفی وقوانین و مقررات کشور

    ۱۰-     شرکت در مذاکرات حرفه ای با سایرسازمانهای کارفرمایی ذیربط مشمول قانون

     ۱۱-   دریافت ورودیه ، حق عضویت و کمک های مالی داوطلبانه اعضا

    ۱۲-  همکاری و برنامه ریزی در جهت تاسیس ،تقویت و گسترش شرکت های تعاونی مرتبط و          همسو با وظایف کانون کشوری به منظوربرخورداری اعضاء از تسهیلات ، امکانات و توانایی بیشتر

   ۱۳-  کانون کشوری حق فعالیت سیاسی و یاوابستگی به احزاب و گروههای سیاسی را ندارند و التزام     خود را به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعلام می دارد.

ماده ۴- وظایف اختصاصی کانون کشوری

کانون کشوری درچارچوب نیازها و اهداف عالیه راسا و نیز از طریق هدایت ، نظارت عالیه ، ایجاد وحدت و اعمال هماهنگی ها و رسیدگی های لازمه بر عملکرد و وظایف کلی انجمن ها و کانونهای صنفی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد وابسته به خود ( مستقر در شهرها و استانهای کشور ) برای تحقق بخشیدن به هدف های زیر فعالیت می نمایند :

۱-۴-  دستیابی به استقلال فنی و تکنولوژی پیشرفته ، منطبق با شرایط فرهنگی ،اجتماعی ، اقلیمی و اقتصادی کشور

۲-۴ – ترویج و تحکیم مشارکت،همکاری و تعاون در بین آموزشگاههای فنی و حرفه ای کشور از طریق تقویت هرچه بیشترانجمن های صنفی مربوطه ، کانون های استانی و ایجاد و توسعه تعاونی های مرتبط باهدایت مهارت ها و توسعه آموزشگاهها و آموزش فنی و حرفه ای

۳-۴- تامین نیازهای مشترک اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی انجمن ها و کانون های صنفی استانیآموزشگاهها

۴-۴-  سازماندهی و توسعه آموزشگاههای فنی و حرفه ای کشور و ترکیب آموزشهمراه با کار بمنظور کمک به اشتغال پایدار

۵-۴- ارتباط بامجامع فنی و حرفه ای داخلی و بین المللی به منظور روز آمد و کار آمد نمودن آموزشهای فنی و حرفه ای

۶-۴- کاهش تصدیگری دولت در بخشهای مختلف آموزشهای فنی و حرفه ای ، اقتصادی و اجتماعی از طریق قبول تصدی امور مربوط به دولت و احاله بخش مهمی از این وظایف به کانون های صنفی استانی و انجمن های صنفی تحت پوشش و شرکت های تعاونی مربوطه

۷-۴ – تلاش در جهت ارتقاء کیفی و حرفه ای در آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد در سطح کشور ایران

۸-۴-  جلب حمایت های مالی فنی – آموزشی و تشویقی در داخل و خارج از کشور وتفویض بخشی از آنها به کانون ها و انجمن های صنفی در جهت تقویت هرچه بیشتر آنها

۹-۴ – برقراری ارتباطات قوی وقانونمند با بخش های صنعت و خدمات و مراکز آموزشی داخلی و خارجی و سازمانها ونهادهای مشابه داخلی و خارجی

۱۰-۴-  همکاری تنگاتنگ و تعامل منطقی با سایر کانون های صنفی ، با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سایر نهادهای دولتی جهت تحقق اهداف کانون کشوری

۱۱-۴-  هدایت ، راهبری و نظارت بر نحوه عملکرد کانون ها و انجمن های صنفی وآموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد استانها و شهرهای کشور و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در اهداف ، وظایف و عملکرد آنها و رسیدگی به شکایات واصله از تخلف های احتمالی هیات مدیره این کانون ها و انجمن های صنفی و گزارش این موارد برای طرح درجلسات مجمع عمومی کانون ها و انجمن های صنفی مربوطه و نیز مجمع عمومی کانون کشوری در راستای مراقبت از مصالح و منافع آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای کشور

۱۲-۴-  همکاری با سازمانهای دولتی ، نهادهای ملی ، تخصصی و مردمی در ایجاد یک بانک اطلاعاتی تخصصی در رابطه با نیازهای مهارت آموزی منطقه ای و کشوری

۱۳-۴-  همکاری با سازمانهای ذیربط در ایجاد و توسعه مراکز تحقیقاتی در زمینه های آموزش های فنی و حرفه ای و نیز نهادهای انتقال تکنولوژی پیشرفته به کشور

۱۴-۴-  تحت پوشش قراردادن کلیه آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای کشور از طریق ترغیب آنها به عضویت موثر در انجمن های صنفی موجود و یا تاسیس انجمن صنفی جدید(حسب ضوابط)

۱۵-۴-  ایجاد دفاتر نمایندگی در خارج از کشور به منظور تحقق اهداف قوی

۱۶-۴-  عضویت و ایجاد ارتباط با دیگر تشکلها و سازمانهای مرتبط با وظایف کانون های صنفی آموزشی در داخل یا خارج از کشور در چارچوب فعالیت های صنفی وآموزشی و طبق قوانین و مقررات کشور

۱۷-۴-  کوشش در جهت بالا بردن آگاهی جامعه مورد نیاز کشور به حرفه ها و مهارتهای فنی و تبیین نقش ، مسئولیتها و تواناییهای کانون کشوری در این راستا و همچنین افزایش آگاهی و علاقه عمومی در زمینه آموزشهای فنی و حرفه ای

۱۸-۴-  برقراری ارتباط و همکاری با اشخاص حقیقی یا حقوقی متقاضی آموزشهای فنیو حرفه ای و عقد قراردادهای لازمه با آنها و تلاش در جهت کسب درآمدهای جنبی از این طریق به منظور جبران هزینه های کانون کشوری جهت دستیابی به اهداف مربوطه

۱۹-۴-  ارائه نظر مشورتی در مورد ضوابط اعتبار سنجی و شیوه تشخیص صلاحیت وارزشیابی کیفیت عملکرد و وضعیت آموزشگاههای فنی و حرفه ای و سایر آیین نامه ها ،شیوه نامه ها ، نحوه ی انجام کار و شرح خدمات فنی و حرفه ای و تعرفه های حق الزحمه، شهریه و قراردادهای تیپ واستانداردها و دستورالعمل های مرتبط با مهارت آموزی پیشرفته به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سایر مراجع ذیربط

۲۰-۴-  همکاری در ایجاد مرکز اسناد ملی آموزشهای فنی و حرفه ای در سطح ملی ،جمع آوری کتب ، مدارک فنی و گزارش ها  وبررسی های محلی و انجام نیاز سنجی ها

۲۱-۴-  برگزاری کنفرانس ها و سمینارهای مختلف در زمینه آموزش فنی و حرفه ای وسایر مسائل علمی ، کاربردی و کارآفرینی

۲۲-۴-  نشر و توزیع هرگونه مطبوعه ای پس از کسب اجازه از وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و دریافت پروانه انتشار با رعایت کامل قانون مطبوعات و ایجاد پایگاه اینترنتی و سیستم های ارتباط مجازی

۲۳-۴-  ایجاد صندوق قرض الحسنه جهت تامین منابع مالی مورد نیاز اعضاء  و آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای  طبق ضوابط و مقررات جاری کشور و استفاده ازتسهیلات بانکها و نیز مشارکت با بانکها و مراکز اعتباری و مالی و نظایر آن

۲۴-۴-  ایجاد شرکت ها ، موسسات ، کنسرسیوم ها و مجتمع های تخصصی مورد نیاز درزمینه های مختلف آموزشی و کسب و کار در داخل و خارج از کشور و عقد قراردادهای مورد لزوم و تخصیص و واریز بخشی از سود و درآمد آنها بحساب کانون کشوری

۲۵-۴-  انجام کلیه اقدامات نهادی که نیازهای مختلف اعضاء را برآورده سازد (در داخل و خارج از کشور ) حسب ضوابط

۲۶-۴-  جمع آوری و تبادل اطلاعات در زمینه های مربوط به تکنولوژی های مدرن آموزش فنی و حرفه ای با موسسات و سازمان های ایرانی و خارجی در چارچوب فعالیت های صنفی و آموزشی با رعایت مقررات و قوانین کشور

۲۷-۴-  ارائه خدمات در زمینه های دریافت ، نشر و توزیع دستورالعمل ها و بخشنامه های دولتی مربوطه بین اعضاء ( بطریق عادی یا به روش پست الکترونیکی و یاصفحات وب و غیره)

۲۸-۴-  مشورت در تهیه الگوی مناسب برای نظامات داخلی انجمن های صنفی ( وآموزشگاههای تحت پوشش آنها ) و کانون های استانی ، جهت تامین بالاترین نقش وراندمان برای آنها در امر مهارت آموزی و با هدف تعالی آموزش های فنی و حرفه ای ومنظور نمودن اصل مشارکت در تصمیم گیری ها و مسئولیت ها و بهره وری عادلانه ازدستاوردهای حاصله و همچنین نیل به خواستگاه خصوصی سازی در امر آموزشه های فنی وحرفه ای کشور

۲۹-۴-  کوشش در ایجاد هماهنگی بین گروههای مختلف تحصصی به منظور دستیابی به دیدگاه مشترک فرهنگی ، فنی و حرفه ای در جهت بالا بردن کیفیت حاصل کار اعضاء کانون کشوری و حضور در هیات نظارت مرکزی و شوراهای نظیر آن که بعنوان مرجع تصمیم گیری عالیه در مورد مراکز آموزشی بخش خصوصی و آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد به شمارمی روند

۳۰-۴-  تشکیل شرکت های تعاونی در چارچوب قوانین موجود و سهیم کردن کلیه اعضای کانون های استانی و انجمن های صنفی ( و آموزشگاههای تحت پوشش آنها ) در این شرکتها به منظور حل مشکلات مالی و تجهیزاتی اعضاء و تامین معافیت مالیاتی و همیاری های حقوقی و قضایی برای اعضاء در مورد دعاوی بر حق آنها ( به تشخیص کانون کشوری ) وهمچنین تلاش در جهت تامین و پوشش بیمه های مختلف برای اعضاء و تهیه پیش نویس  لوایح لازمه آنها بدین منظور برای طرح در هیات محترم دولت ، مجلس شورای ملی ، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر نهادهای مربوطه وپیگیری تا تصویب

۳۱-۴-  ارائه طرحها و برنامه ها و سایر اقداماتی که در اساسنامه پیش بینی شده و به نحوی با وظایف یکی از وزارتخانه ها یا سازمانهای دولتی ارتباط دارد پس از کسب موافقت وزارتخانه و یا سازمان دولتی ذیربط با هماهنگی و تایید سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد

۳۲-۴-  سایر اقداماتی که به هر طریق ( مستقیم و غیرمستقیم ) در جهت و مرتبط با منافع و مصالح اعضاء ( کانون های استانی و انجمن های صنفی تحت پوشش آنها وآموزشگاهها ) می باشد با رعایت قوانین و مقررات موضوعه

فصل دوم – شرایط عضویت و منابع مالی

ماده ۵ – عضویت کلیه انجمن های صنفی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد (واجدشرایط) در کلیه استانهای کشور ، در کانون کشوری آزاد است لیکن احدی از این انجمنها را نمی توان به قبول عضویت در کانون کشوری مجبور یا از قبول آن منع کرد.

ماده ۶ – انجمن صنفی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد که واجد شرایط احرازمندرج در آیین نامه مصوبه مجمع عمومی بوده و دارای شرایط زیر باشد ، به عضویت کانون کشوری پذیرفته می شود.

۱-۶- تقاضای عضویت مربوطه به کانون کشوری تسلیم شده باشد (از طرف اکثریت اعضای هیات مدیره انجمن مزبور)

۲-۶-  رعایت اساسنامه ، آیین نامه ها ، دستورالعملها ، مقررات و ضوابط وشئونات حرفه ای مصوب کانون کشوری را تعهد نماید و بر نظارت و راهبری کانون کشوری بر همه ارکان انجمن صنفی مزبور صحه گذارد.

۳-۶- حق عضویت مقرر را به موقع پرداخت نماید.

تبصره ۱: انجمنهای صنفی مزبور می بایست هرگونه تغییرات حاصله در ترکیب هیات مدیره و غیره را کتبا و ظرف حداکثر ده روز به کانون کشوری ارسال دارند (براساس دستورالعملهای ابلاغی کانون کشوری)

تبصره ۲: تغییرضوابط عضویت در کانون کشوری از اختیارات مجمع عمومی بوده و هیات مدیره انجمن های صنفی مزبور طبق ضوابط مصوب مجمع عمومی ، ملزم به رعایت آن می باشند.

ماده۷ –  شرایط تعلیق عضویت یا سلب عضویت از عضویت کانون کشوری

۱-۷ –  آرای صادره از دادگاه قضایی درباره ی محرومیت از حقوق اجتماعی عضو

۲-۷-  تغییر اهداف و وظایف به نحوی که مغایر ماده ۴ این اساسنامه باشد

۳-۷- عدم پرداخت حق عضویت انجمن صنفی مربوطه با توجه به ماده ۸ این اساسنامه و به مدت حداکثر ۹ ماه

۴-۷ – عدم رعایت مفاد اساسنامه و بی توجهی به رهنمودها و دستورالعمل های کانون کشوری

۵-۷ – انجام عملی که باعث ضررو زیان کانون کشوری گردد

۶-۷ – انحلال انجمن صنفی مربوطه

ماده ۸ – منابع مالی کانون کشوری عبارتست از:

۱-۸-  منابع مالی کانون کشوری از محل حق عضویت های سالانه ایست که هر انجمن صنفی به ازاء هر آموزشگاه عضو انجمن  به صورت مبلغ ثابت به کانون کشوری پرداخت می نماید. میزان این مبلغ در جلسه مجمع عمومی عادی کانون کشوری مشخص و تعیین می گردد.مضافا اینکه هیات مدیره کانون کشوری جدول تقریبی هزینه های کانون درسال آینده را تهیه و بصورت مدون به مجمع پیشنهاد مینماید تا مجمع بر اساس آن حق عضویت را تعیین و تصویب نماید.

۲-۸- میزان ورودیه هر انجمن صنفی مبلغی است که توسط هیات مدیره پیشنهاد و به تایید مجمع عمومی خواهد رسید.

۳-۸- درآمدهای حاصل از آموزش ، برگزاری سمینارها ، نمایشگاهها ، همایش ها، انتشارات و سایراقداماتی از این قبیل

۴-۸ –  دیگر کمک های مالی داوطلبانه اعضا در حد توانایی و اختیار آنها

تبصره: دریافت وجمع آوری هرگونه کمک و حق عضویت باید به موجب قبض شماره داری صورت گیرد که به امضا رئیس هیات مدیره یا خزانه دار کانون کشوری رسیده باشد. این وجوه باید به حساب رسمی کانون کشوری نزد بانک عامل واریز و به حساب ضوابط مقرر از آن برداشت شود.

۵-۸ – انجام هرگونه فعالیتی که مغایر اساسنامه نبوده و درآمدزا باشد.

ماده ۹ – تمامی انجمن های صنفی که به عضویت کانون کشوری در می آیند موظفند درآغاز هرسال ، حق عضویت خود را به کانون کشوری پرداخت نموده و رسید دریافت نماید.

ماده ۱۰ – چنانچه هریک از اعضا تا مدت ۶ ماه از شروع سال مالی ( ابتدای فروردین هر سال ) از پرداخت حق عضویت خودداری نمایند از طرف خزانه دار به آنان کتبا اخطارداده می شود.

در صورتی که حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از اخطار به عضومورد اشاره ، کماکان بدون عذر موجه اقدام به پرداخت حق عضویت ننمایند از عضویت در کانون کشوری اخراج و قبول مجدد عضویت اومستلزم تصویب مجمع عمومی خواهد بود.

تبصره: تشخیص موجه یا غیر موجه بودن عذر اعضا به عهده هیات مدیره می باشد.

فصل سوم – ارکان

ماده ۱۱- ارکان کانون کشوری عبارتست از:

۱-  مجمع عمومی     ۲- هیات مدیره      ۳- بازرسان

ماده ۱۲- مجمع عمومی

مجمع عمومی متشکل از انجمن های صنفی آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد عضو کانون کشوری می باشد.شرکت نمایندگان رسمی سازمانهای دولتی و نهادهای ملی در جلسات مجمع عمومی بلامانع است ولی حق رای نخواهند داشت.

مجمع عمومی بردو نوع است : مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی عادی می تواند برحسب ضرورت به طور فوق العاده نیز تشکیل گردد.

تبصره ۱ : هرعضو می تواند راسا یا توسط یک نماینده ( ترجیحا رئیس هیات مدیره ) در مجمع کانون کشوری حضور داشته باشد.

۱-۱۲- مجمع عمومی عادی سالانه در نیمه دوم تیر ماه هر سال و مجمع عمومی فوق العاده در مواقع لزوم تشکیل می شود. مجمع عمومی انتخاب کننده هیات مدیره و بازرسان کانون کشوری بایستی تا دو ماه قبل از پایان مدت تصدی آنان تشکیل شود.

۲-۱۲ – دعوتنامه های حضور در مجامع عمومی ( عادی یا فوق العاده ) و دستور جلسه باید حداقل بیست  روز  قبل از تشکیل جلسه از طرف هیات مدیره یا بازرسان  از طریق درج در سایت رسمی کانون به آدرسwww.irankanon.com برای کلیه اعضا قابل مشاهده و دریافت باشد . کاندیداها حداقل ۱۵ روز  قبل از برگزاری مجمع  مدارک لازم را بهمراه رزومه کامل خود ، به دفتر رئیس هیات مدیره کانون ارسال و تا ده روز قبل از برگزاری مجمع می باید بصورت اینترنتی ثبت نام نمایند .

۳-۱۲- وظایف مجمع عمومی عادی عبارتست از :

*     رسیدگی و اظهار نظر نسبت به گزارش هیات مدیره و بازرسان

*     بررسی و تصویب تراز مالی کانون کشوری

*     انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسان

*     تعیین روزنامه کثیرالانتشار به منظوردرج آگهی مربوط به کانون کشوری

*     تعیین خط مشی کلی کانون کشوری

*     تصمیم گیری در مورد همکاری یا ائتلاف با سایر تشکلهای کارگری و کارفرمایی

*     رسیدگی به تخلفات و نابسامانی احتمالی کانون ها استانی و انجمن های صنفی وابسته ( بر اساس گزارش هیات مدیره ) و طرح و ابلاغ تصمیمات متخذه در مجمع عمومی فوق العاده انجمن صنفی مربوطه ( حسب ضوابط قانونی )

*     شور و اخذ تصمیم در مورد کلیه مسایلی که در دستور جلسه مجمع قرار دارد مشروط به آن که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده نباشد.

*     تعیین و تغییر میزان حق عضویت سالانه اعضاء

تبصره ۱:ترازنامه و حساب مالی کانون کشوری باید همراه گزارش بازرسان مشتمل بر اظهار نظردرباره صحت ترازنامه و حساب مالی در مجمع عمومی عادی سالانه مطرح می شود.

تبصره ۲: چنانچه پیشنهاداتی که در دستور جلسه کتبی قید شده است ، از چنان اهمیتی برخوردار باشد که دو پنجم از شرکت کنندگان در مجمع عمومی عادی بحث و اخذ تصمیم در مورد آن را درصلاحیت مجمع عمومی عادی ندانند ،این پیشنهاد در دستور کار جلسات مجمع عمومی فوق العاده قرار خواهد گرفت و هیات مدیره موظف است برای بحث و اخذ تصمیم درباره آن باذکر مورد اقدام به دعوت مجمع فوق العاده نماید.

۴-۱۲ – حد نصاب برای رسمیت جلسه مجمع عمومی عادی ، حضور حداقل نصف بعلاوه یک اعضای دارای حق رای کانون کشوری می باشد.

هرگاه در نخستین دعوت ، حدنصاب مذکور حاصل نشد ، مجمع عمومی عادی ظرف مدت ۲۰ الی ۴۵ روز با درج خبرو دعوتنامه برای کلیه اعضا درسایت رسمی کانون برای بار دوم برگزار خواهد شد و جلسه مجمع عمومی با حضور یک سوم از اعضای دارای حق رای رسمیت خواهد یافت. مشروط برآنکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول و نحوه رسمیت جلسه دوم قید شده باشد. حد نصاب لازم برای تصمیم گیری در مجامع عمومی عادی تعداد نصف بعلاوه یک رای از آرای حاضرین می باشد.

در صورت استنکاف هیات مدیره از دعوت مجمع عمومی ، بازرسان می توانند راسا نسبت به دعوت مجمع عمومی اقدام نمایند. همچنین در صورت خودداری بازرسان از دعوت مجمع عمومی یک سوم اعضا می توانند نسبت به دعوت مجمع عمومی اقدام نمایند

۵-۱۲- مجمع عمومی فوق العاده بنا به دعوت هیات مدیره کانون کشوری و یا بازرسان و یا تقاضای کتبی حداقل یک سوم از اعضا تشکیل می شود و اختیارات بشرح ذیل است :

*     تغییر و اصلاح اساسنامه

*     عزل انفرادی یا جمعی اعضاء هیات مدیره یا بازرسان

*     تصویب الحاق یک کانون به کانون های استانی دیگر و یا پایان دادن به همکاری با آنها

*     انحلال کانون کشوری و انتخاب اعضاءهیات تصفیه

۶-۱۲-  حد نصاب برای رسمیت جلسه ی مجمع عمومی فوق العاده حضور نصف بعلاوه یک  از اعضا دارای حق رای کانون کشوری می باشد.هرگاه در نخستین دعوت ، حد نصاب مذکور حاصل نشد ، مجمع عمومی فوق العاده ظرف ۲۰ روز با درج آگهی و دعوتنامه در سایت رسمی کانون برای کلیه اعضا برای بار دوم دعوت خواهد شد و جلسه مجمع عمومی با حضور یک سوم اعضای دارای حق رای رسمیت خواهد یافت. در متن دعوتنامه موجود در سایت نتیجه دعوت نخستین و نحوه تشکیل جلسه دوم و آثار مترتب بر عدم حصول حد نصاب لازم قید خواهد گردید. هرگونه تصمیمی با رای موافق دو سوم اعضای حق رای حاضر در جلسه معتبر است.

تبصره ۱: چنانچه جلسه مجمع عمومی فوق العاده برای بار دوم به حد نصاب نرسد ، آن قسمت از دستور که مربوط به تغییر مواد اساسنامه و یا انحلال کانون کشوری خود به خود منتفی می گردد وسایر قسمت های آن به مجمع عمومی عادی احاله می گردد.

مگر آنکه شش ماه از پایان مدت اعتبار هیات مدیره و عدم تجدید انتخابات آنان گذشته باشد که در اینصورت انحلال کانون کشوری در دستور جلسه مجمع عمومی فوق العاده باقی می ماند.

تبصره ۲: چنانچه پیشنهادی برطبق تبصره (۲) ذیل بند (۱۵-۳) از مجمع عمومی عادی به مجمع عمومی فوق العاده احاله شده باشد و طبق مفاد تبصره (۱) بالا مجددا به مجمع عمومی عادی برگردد. باید در جلسه بعدی مجمع عمومی عادی مورد بحث و اخذ تصمیم قرار گیرد و نمیتوان آن را مجددا به مجمع عمومی فوق العاده احاله کرد.

۷-۱۲- ترتیب تشکیل و اداره جلسات مجمع عمومی

*     مجامع عمومی توسط هیات رئیسه ای مرکب ازیک رئیس و یک منشی و دو ناظر اداره می شود.

*     ریاست مجمع عمومی با رئیس هیات مدیره کانون کشوری خواهد بود مگر در مواقعی که انتخاب یا عزل بعضی از مدیران یا کلیه آنها در دستور جلسه باشد که در این صورت رئیس مجمع از بین اعضا حاضر در جلسه با اکثریت نسبی انتخاب می شود در صورت عدم حضور رئیس هیات مدیره ، ریاست جلسه به عهده نایب رئیس هیات مدیره خواهد بود.

*     هرگاه در مجمع عمومی شور واخذ تصمیم در موضوعات مطروحه در دستور جلسه خاتمه نیابد ، هیات رئیسه مجمع با تصویب اعضا میتواند اعلام تنفس نموده و تاریخ جلسه بعدی را که حداکثر از ۳ هفته متجاوز نباشد تعیین نماید. تمدید جلسه نیاز به دعوت و انتشار آگهی مجدد نخواهد داشت و حد نصاب لازم جهت رسمیت جلسه همان حد نصاب قبلی می باشد.

*     از مذاکرات و تصمیمات مجمع عمومی صورتجلسه ای توسط منشی تنظیم و به امضای هیات مدیره مجمع خواهد رسید.

*     کلیه صورت جلسات ، لیست اسامی حاضرین در مجمع ، اعلام نتایج انتخابات ، نسخ اساسنامه تصویبی و تایید صحت انتخابات باید به امضای هیات رئیسه و یا در صورت نیاز هیات نظارت برسد.

*     مجامع عمومی نماینده قانونی کلیه اعضابوده و تصمیمات آن در مورد تمام اعضا ، اعم از حاضرین و یا غایبین نافذ خواهد بود.

۸-۱۲- اخذ رای در مجامع عمومی به صورت علنی خواهد بود.

۹-۱۲- در مجامع عمومی انتخابات اعضای هیات مدیره یا بازرسان به صورت مخفی با رای کتبی طبق آیین نامه مصوب مجمع عمومی انجام خواهد شد.

۱۰-۱۲-  –  ضوابط تعداد رای دهندگان در مجمع عمومی به تناسب تعداد اعضای انجمن ها

هریک از انجمن ها صنفی وابسته به کانون کشوری با توجه به تعداد آموزشگاههایی که عضو آن هستند  (حق عضویت سالانه را رسما به کانون کشوری پرداخته باشند ) متناسبا بشرح ذیل دارای میزان مشخص شده رای در مجمع عمومی می باشند :

–        انجمن های دارای تا ۷۵ عضو دارای ۱ حق رای

–        انجمن های دارای تا ۱۵۰ عضو دارای ۲ حق رای

–        انجمن های دارای تا ۳۰۰ عضو دارای ۳ حق رای

–        انجمن های دارای افزون بر ۳۰۰ عضو دارای ۴ حق رای

هر انجمن صنفی وابسته به کانون بایستی ۱۵ روز قبل از برگزاری مجمع ، نماینده یا نمایندگان خود را که در مجمع عمومی حضور می یابند و صاحب رای میباشند ( لزوما رئیس یا عضو هیئت مدیره انجمن باشند ) را منطبق با تعداد سهمیه مشخص شده فوق الذکر به کانون کشوری  ( دبیرخانه ) معرفی نمایند تا برای آنها برگ رای و کارت ورود به مجمع عمومی صادر و ارائه شود.

ماده۱۳- هیات مدیره کانون کشوری

هیات مدیره مسئول اداره امور کانون کشوری و حفظ حقوق ومنافع مشروع و قانونی اعضا می باشد. تعداد اعضایاصلی هیات مدیره ۱۱ نفر و تعداد اعضای علی البدل هیات مدیره ۲ نفر می باشد که برای مدت ۳ سال از بین اعضای هیات مدیره انجمن های صنفی انتخاب می گردند و انتخاب مجددآنها بلامانع است.

۱-۱۳- ترکیب هیات مدیره و روش انتخاب آن :

انتخابات در یک دوره صورت می گیرد  و از بین کاندید ها ۱۳نفر انتخاب میگردند که به ترتیب ۱۱ نفر به عنوان اعضای اصلی و ۲ نفر به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره انتخاب می گردند.

تبصره ۱ : رای مکرر هر نفر به یک کاندیدا در یک برگ اخذ رای فقط یک بار محاسبه خواهد گردید.

تبصره ۲ : درصورتی که تعداد رای دو یا چند داوطلب در انتخابات مساوی شود به حکم قرعه نفرات منتخب مشخص خواهند گردید.

۱-۱-۱۳- هیات مدیره در اولین جلسه خود ، رئیس ، نایب رئیس ، منشی و خزانه دار را از بین اعضاخود انتخاب می نماید.

تبصره ۱: هیات مدیره می تواند حسب پیشنهاد رئیس هیات مدیره ، یک نفر را به عنوان دبیر از بین اعضا (اصلی یا علی البدل) یا خارج از اعضا انتخاب و قسمتی از وظایف اجرایی خود رابه وی تفویض نماید.

تبصره ۲: دبیرکانون کشوری (در صورتی که خارج از اعضای هیات مدیره باشد) در جلسات بدون حق رای شرکت نماید.

۲-۱-۱۳- هرگاه به دلیل استعفا و دلایل دیگر تعداد اعضای هیات مدیره تقلیل یابد ، تعداد کسری در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده طبق آیین نامه مصوب مجمع عمومی از بین کاندیداهای گروههای تخصصی مربوطه ، برای باقیمانده آن دوره هیات مدیره انتخاب می شوند.

۲-۱۳- مدت انتخاب هیات مدیره : اعضای هیات مدیره برای مدت ۳ سال انتخاب می شوند و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.

۳-۱۳) جلسات هیات مدیره با حضور حداقل هفت عضو رسمیت یافته و تصمیمات آن با اکثریت آرا اعضای حاضر هیات مدیره معتبر خواهد بود. اداره جلسات ، تعیین دستور جلسات و پیگیری و نظارت بر اجرای صحیح مصوبات جلسات بعهده رئیس هیات مدیره است

تبصره ۱: غیبت در ۵ جلسه متوالی و ۷ جلسه متناوب بدون ارائه عذر موجه یا علل دیگری که مانع انجام وظیفه هر یک از اعضای اصلی هیات مدیره گردد موجب استعفا از سمت عضویت در هیات مدیره خواهد بود و عضو یا اعضای علی البدل به صورت مندرج در تبصره ۳ ماده جانشین عضو یا اعضای مستعفی خواهند شد.

تبصره ۲: تشخیص موجه یا غیر موجه بودن عذر بر عهده قاطبه اعضای هیات مدیره می باشد و هیات مدیره می تواند اختیار خویش را در این خصوص به رئیس هیات مدیر تفویض نماید.

تبصره ۳: اعضای علی البدل می توانند در جلسات هیات مدیره بدون حق رای شرکت نمایند.

تبصره ۴: تهیه صورتجلسات و تایپ آن بعهده منشی هیات مدیره بوده که پس از ویرایش توسط رئیس هیات مدیره به امضاء اعضاء حاضر در جلسات خواهدرسید. مصوبات هر جلسه برای اعضای غایب نیز لازم الرعایه است.

۴-۱۳- هیات مدیره مکلف است حداکثر ظرف ۲ ماه پس از دریافت گواهی ثبت کانون کشوری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حسابی به نام کانون کشوری و با امضاء مشترک رئیس هیات مدیره و خزانه دار ( و یا یکی دیگر از اعضای هیات مدیره ) در یکی از بانک های کشور باز و وجوه متعلق به کانون کشوری را در حساب بانکی مزبورواریز نماید.

۵-۱۳- رئیس هیات مدیره و خزانه دار مشترکا صاحب امضا مجاز اسناد و مدارک و کلا مسئول مالی و اداری کانون کشوری بوده و حفظ کلیه اموال، دارایی ها و اسناد و اوراق بهادار و دفاترمالی به عهده آنان می باشد.

تبصره: کلیه مکاتبات اداری و اوراق عادی با امضاء رئیس هیات مدیره و مهر کانون کشوری و کلیه اسناد مالی و اوراق رسمی و قرارداد های تعهد آور ( که به تصویب هیات مدیره رسیده باشد ) با امضاء مشترک رئیس هیات مدیره و خزانه دار کانون کشوری و ممهور به مهرکانون کشوری معتبر خواهد شد.

۶-۱۳- در صورت استعفا ، فوت یا فقدان صلاحیت هر یک از اعضای هیات مدیره ، به جای آنان اعضای علی البدل با توجه به تبصره ۳ ماده جایگزین عضو مزبور خواهد شد.

۷-۱۳- هیات مدیره کانون کشوری مکلف است حداقل ۳ ماه قبل از پایان دوره هیات مدیره مجمع عمومی را برای تجدید انتخابات دعوت نماید.

تبصره: چنانچه حداکثر ۳ ماه پس از پایان دوره هیات مدیره به هر علتی تجدید انتخابات صورت نگرفته باشد بازرسان مکلفند مجمع عمومی فوق العاده کانون کشوری را جهت تصمیم گیری دعوت نماید.

۸-۱۳- وظایف واختیارات هیات مدیره

*     اجرای مصوبات مجمع عمومی

*     حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی اعضاء

*     افتتاح و یا بستن حساب  در بانک های دولتی ، حقوقی و موسسات مالی واعتباری

*     خرید و فروش اموال منقول یا غیر منقول مشروط بر آنکه بمنظور جلب نفع نباشد

*     حضور در مراجع حل اختلاف به نمایندگی از سوی اعضاء و دفاع از حقوق آنان

*     انعقاد قرارداد های دسته جمعی به نمایندگی از اعضاء با سایر تشکل های کار گری و کارفرمایی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و همچنین آیین نامه و اساسنامه کانون کشوری

*     استخدام ،عزل و نصب کارمندان اداری ،مشاورین و کارشناسان صاحب نظر و خبره

*     دعوت مجامع عمومی طبق مقررات اساسنامه

*     تهیه و تنطیم تراز مالی و همچنین پیش بینی بودجه سال آتی جهت ارائه به مجمع عمومی

*     اعلام کتبی تشکیل جلسات مجمع عمومی ۱۵روز قبل از انعقاد جلسه به وزارت کار و امور اجتماعی

*     تاسیس و تقویت شرکت تعاونی و ایجادامکانات رفاهی برای اعضاء

*هیات مدیره می تواند انجام و پیگیری برخی از این وظایف را رسما به رئیس هیات مدیره تفویض نماید.

تشکیل کمیته به شرح ذیل:

*     کمیته حقوقی و حل اختلاف

*     کمیته بررسی و تدوین آیین نامه و شیوه نامه و …

*     کمیته آمار و اطلاعات

*     کمیته رفاهی

*     کمیته تدارکات و پشتیبانی

*     کمیته ها و کار گروههای تخصصی ( حسب مورد و ضرورت )

*     کمیته مطبوعات و انتشارات ( اطلاع رسانی/ تبلیغات و روابط عمومی)

۹-۱۳- ضوابط اعلام نامزدی برای عضویت در هیئت مدیره کانون کشوری

بمنظور تقسیم عادلانه نامزدهای عضویت در هیات مدیره کانون کشوری بین استانهای مختلف با توجه به مجموع تعداد آموزشگاههای هراستان ( که عضو رسمی انجمن های استان بوده و حق عضویت مربوطه را بطور کامل به کانون کشوری پرداخته اند ) ضابطه زیر ملاک خواهد بود:

–        تا تعداد ۲۵۰ آموزشگاه ۱ نامزد

–        تا تعداد ۵۰۰ آموزشگاه ۲ نامزد

–        از تعداد ۵۰۰ آموزشگاه به بالا  ۳ نامزد

نامزد های عضویت در هراستان بایستی حداقل تا ۱۵ روز قبل از تشکیل مجمع عمومی مشخص شده و دو برابر سهمیه هر استان ( بعنوان نفرات اصلی و رزرو ) رسما توسط هیئت مدیره کانون استان به رئیس کانون کشوری معرفی شوند. مشخصات ( رزومه ) نهایی کاندیداهای تایید شده ( منطبق برضوابط) حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع بایستی جهت اطلاع رای دهندگان در سایت رسمی کانون درج شود تا به اطلاع کانون های استانی و انجمن های صنفی سراسر کشوربرسد.

ماده ۱۴-  وظایف رئیس هیات مدیره:

۱-۱۴- اداره جلسات هیات مدیره و تعیین دستور جلسات و ویرایش صورتجلسات مربوطه

۲-۱۴- دعوت اعضاء هیات مدیره به تشکیل منظم جلسات و کنترل مذاکرات و گزارش غیبت های اعضاء

۳-۱۴- مراقبت درحسن جریان امور کانون کشوری و انجمن های صنفی وابسته ، پیگیری و رسیدگی به مسائل جاری و گزارش موارد لازمه به هیات مدیره کانون کشوری

۴-۱۴- ابلاغ تصمیمات مجمع عمومی و هیات مدیره کانون کشوری به دبیر و سایر مسئولان اجرایی واعضای هیات مدیره کانون کشوری و انجمن ها به جهت اجرا ، امضای مکاتبات اساسی واحراز نقش نمایندگی یا پاسخ گویی کانون کشوری حسب لزوم و در موارد ضروری

۵-۱۴- دعوت ازمشاورین یا کارشناسان خبره و صاحب نظران آموزشهای فنی و حرفه ای برای همکاری مقطعی با کانون کشوری و صدور حکم مستخدمین کانون کشوری ( پس از تصویب هیات مدیره ) ومعرفی نمایندگان کانون کشوری در هیات ها و شورا ها

۶-۱۴- معرفی (پیشنهاد ) دبیر کانون کشوری به هیات مدیره و نظارت بر عملکرد وی و ابلاغ مواردلازمه ، مصوبه ها و رهنمود های ضروری به دبیر و نیز انجمن صنفی مربوطه

۷-۱۴- انجام سایر مواردی که با توجه به این اساسنامه بر عهده رئیس هیات مدیره قرار دارد و یا در راستای رعایت اصولی مواد اساسنامه می باید توسط رئیس هیات مدیره در دستور کار وجلسات هیات مدیره کانون کشوری قرار گرفته و مورد عنایت و پیگیری جدی قرار گیرد.

ماده ۱۵- دبیر کانون کشوری

۱-۱۵- در صورت افزایش حجم کارهای اجرایی کانون کشوری ، حسب تشخیص و پیشنهاد رئیس هیات مدیره وتصویب هیات مدیره کانون کشوری ، یک نفر به عنوان دبیر کانون کشوری ( با شرایط موردنظر ) منصوب می گردد.

۲-۱۵- دبیرکانون در مقابل رئیس هیات مدیره کانون کشوری و در حد وظایف ارجاعی از طرف وی مسئولاست در عین حال موظف به پاسخ گویی در جلسات هیات مدیره نیز می باشد.

۳-۱۵- دبیرکانون کشوری مجری مصوبات هیات مدیره ( که بوسیله رئیس هیات مدیره به وی ابلاغ میشود ) بوده و بدون مجوز هیات مدیره حق ایجاد تعهد قانونی برای کانون را ندارد.

۴-۱۵- دبیرکانون کشوری ریاست امور دبیر خانه را عهده دار بوده و مسئول تشکیلات اجرایی کانون کشوری (با هماهنگی ریاست هیات  مدیره) است و عمده وظایف او به شرح ذیل می باشد:

۵-۱۵- استخدام یا به کار گماردن کارکنان اداری (با هماهنگی رئیس هیات مدیره و ضرورتا پس از تصویب هیات مدیره)

۶-۱۵- انجام مکاتبات  و امضای نامه های عادی اداری کانون و نظارت بر حسن اجرای امور داخلی کانون کشوری و گزارش منظم و جامع امور به رئیس هیات مدیره و کسب تکلیف از وی و اجرای رهنمود های او

۷-۱۵- پیگیری واجرای مصوبات و تصمیمات هیات مدیره و مجمع عمومی و انجام امور جاری و اداری کانون کشوری (حسب ابلاغ رئیس هیات مدیره)

۸-۱۵- حفظ ونگهداری اسناد و مدارک اداری و دفتری مشخصات یا بانک اطلاعاتی کامل اعضای کانون کشوری ، انجمن های صنفی وابسته به آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای استان بطور جامع و روز آمد

۹-۱۵- تهیه وتنظیم کارت عضویت با امضای خود و رئیس هیات مدیره و با مهره رسمی کانون کشوری برای اعضاء کانون کشوری

۱۰-۱۵- دبیر دردوره های فترت مکلف است مقدمات دعوت و تشکیل مجمع عمومی را برابر مقررات برای انجام انتخابات فراهم و چنانچه انتخابات مجدد حداکثر در فاصله سه ماه از پایان مدت اعتبار مسئولان کانون به عمل نیابد می باید به اتفاق بازرسان مجددا نسبت به دعوت مجمع عمومی فوق العاده اقدام نمایند.

۱۱-۱۵- عزل دبیرکانون کشوری در صورت تخطی یا قصور نسبت به وظایف مربوطه (حسب تشخیص و پیشنهاد رئیس هیات مدیره) با تصویب هیات مدیره خواهد بود. بدیهی است رئیس هیات مدیره کانون کشوری می تواند تا تصویب هیات مدیره کانون کشوری ، دبیر کانون کشوری را موقتا ازهر گونه دخالت در امور کانون کشوری منع نماید و آن تصمیم لازم الاجرا است.

ماده۱۶- خزانه دار مسئول امور مالی کانون کشوری است و امضاء کلیه چکها و اسنادمالی و اوراق بهادار مشترکا بر عهده او و رئیس هیات مدیره بوده وسایر وظایف وی به شرح زیر می باشد:

۱-۱۶- اداره امور مالی کانون کشوری ، تنظیم دفاتر و اسناد و صورت های مالی و رسیدگی و حفظ حسابها

۲-۱۶- وصول وجمع آوری حق عضویت ها و کمک های مالی در مقابل صدور قبض رسید رسمی

۳-۱۶- تهیه وتنظیم دفاتر مخصوص مالی

۴-۱۶- تهیه وتنظیم تراز نامه مالی کانون کشوری و گزارشات لازمه جهت ارائه به هیات مدیره وبازرسان

۵-۱۶- رسیدگی به صحت اسناد و مدارک ارائه شده در مورد پرداخت ها ، توسط اعضای کانون کشوری

۶-۱۶- نظارت برخرید و فروش و هر نوع عمل مالی

۷-۱۶- حفظ اموال منقول ، غیر منقول ، وجوه و اسناد مالی کانون کشوری

۸-۱۶- پیش بینی بودجه سال آتی و تسلیم آن به هیات مدیره جهت بررسی و تصویب

تبصره۱: خزانه دار موظف است در هر مورد بنا به تقاضای بازرس یا بازرسان کلیه دفاتر و اسناد مالی کانون کشوری را برای رسیدگی در محل کانون کشوری در اختیار آنان قرار دهد.

تبصره۲: در صورت انقضا دوره هیات مدیره خزانه دار ورئیس هیات مدیره و نیز دبیر کانون کشوری موظف خواهند بود امور مالی کانون را تا انتخابات مجدد کماکان اداره نمایند.

ماده۱۷- بازرسان

مجمع عمومی تعداد دو نفر به عنوان بازرسان اصلی و یک نفر به عنوان بازرس علی البدل برای مدت  یک سال انتخاب می نماید تا بر اساس وظایف خود عمل نمایند ، انتخاب مجدد آنان بلامانع است.

۱-۱۷- وظایف واختیارات بازرس:

*     نظارت و رسیدگی به دفاتر ، اوراق واسناد مالی و مراقبت در حسن جریان امور مالی کانون کشوری

*     رسیدگی و گواهی گزارش مالی جهت ارائهبه مجمع عمومی

*     رسیدگی به شکایات اعضاء و درصورت لزوم تهیه گزارش  برای ارائه  به هیات مدیره و یا مجمع عمومی

*     اقدام به دعوت و تشکیل مجمع عمومی درصورت لزوم بر طبق ماده ۱۵ بند ۴ این اساسنامه ، تهیه و ارائه گزارش عملکرد خود به مجمع عمومی

*     اعلام انحلال کانون صنفی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر مراجع ذیربط در صورتی که براساس تبصره ماده بند ۷ اساسنامه با دو بار دعوت بازرسان امکان تشکیل مجمع عمومی میسر نباشد.

۲-۱۷- شرایط انتخاب اعضاء هیات مدیره و بازرسان

*     داشتن تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران

*     داشتن حداقل ۳۰ سال سن تمام

*     عدم اعتیاد و نداشتن سابقه محکومیت کیفری که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی گردد.

*     مشهور به حسن شهرت و امانت داری

*     عضو کانون کشوری باشد

*     متدین به یکی از ادیان رسمی کشور

*     دارای لیسانس یا بالاتر و حداقل دارای۵ سال سابقه تاسیس و اداره آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای یا ۸ سال سابقه با مدرک فوق دیپلم و یا ۱۰ سال سابقه با مدرک دیپلم باشد.

فصل چهارم – انحلال و مقررات مربوط به آن

ماده۱۸- مسئولان کانون کشوری موظفند مدارک ، دفاتر و اسناد مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در اختیار وزارتخانه مذکور قراردهند.

ماده۱۹- درموارد زیر کانون کشوری منحل می گردد:

۱-۱۹- براساس تصمیم متخذه در جلسه مجمع فوق العاده

۲-۱۹- براساس رای صادره از طرف مراجع قضائی مبنی بر انحلال

۳-۱۹- در صورت گذشت ۳ ماه از پایان مدت اعتبار هیات مدیره وعدم تشکیل مجمع عمومی به دعوت بازرسان از اعضاء

ماده۲۰- از تاریخ انحلال کانون کشوری اختیارات مدیران و مسئولان خاتمه یافته وهیات تصفیه منتخب (که از بین مسئولان یا اعضاء انتخاب می شود) امر تصفیه را به عهده می گیرند.

ماده۲۱- این اساسنامه در۲۱ ماده در تاریخ ۸۳/۶/۳۰ به تصویب مجمع عمومی عادی کانون کشوری انجمن های صنفی آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای کشور رسید و در تاریخ ۸۶/۱۲/۱ پس از برخی اصلاحات جزیی همزمان با انتخابات دوره دوم هیات مدیره کانون(کشوری) به تصویب مجمع عمومی عادی کانون کشوری رسید.همچنین برخی اصلاحات در بندهای این اساسنامه در تاریخ ۱۳۹۲/۱۰/۸ در مجمع عمومی فوق العاده کانون مطرح و تصویب گردید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

در حال بارگیری کپچا ...